Program

IEEE CAMAD 2010 will be hosted at the:
Technological University of America
Julio Sanchez Auditorium, suite 118

Friday, December 3

10:00 AM - 10:30 AM

Participants registration

10:30 AM - 11:00 AM

Welcome address and workshop opening
Chairs: Fabrizio Granelli (University of Trento, Italy)
Christos Douligeris (University of Piraeus, Greece)
Joel J. P. C. Rodrigues (Instituto de Telecomunicações, Univ. of Beira Interior, Portugal)
Harry Skianis (University of the Aegean, Greece)

11:00 AM - 11:20 AM

Coffee break

11:20 AM - 1:00 PM

S1: Cross-Layer and Quality of Service Solutions
Chair: Nelson L. S. da Fonseca (State University of Campinas, Brazil)

QoS Performance in Spatial Cognitive Systems
Maha Odeh (University of Jordan, Jordan); Nizar Zorba (University of Jordan, Jordan); Harry Skianis (University of the Aegean, Greece); Christos Verikoukis (Telecommunications Technological Centre of Catalonia, Spain)

Fast Application-level Video Quality Evaluation for Extensive Error-Prone Channel Simulations
Robert Skupin (Fraunhofer Institute for Telecommunications, Heinrich-Hertz-Institut, Germany); Cornelius Hellge (Fraunhofer Institute for Telecommunications - Heinrich-Hertz-Institute, Germany); Thomas Schierl (HHI, Germany); Thomas Wiegand (Fraunhofer Institute for Telecommunications - Heinrich-Hertz-Institute, Germany)

Opportunistic Spectrum Access over Mobile WiMAX Networks
Dimitris Tsolkas (University of Athens, Greece); Dionysis Xenakis (University of Athens, Greece); Nikos Passas (University of Athens, Greece); Lazaros Merakos (University of Athens, Greece)

On the Simulation of Fixed Wireless Users in NS-2
Sebastian Castillo (Universidad Diego Portales, Chile); Luciano Ahumada (Universidad Diego Portales, Chile)

On the Use of Compressed DFAs for Packet Classification on NetFPGA
Gianni Antichi (University of Pisa, Italy); Andrea Di Pietro (University of Pisa, Italy); Domenico Ficara (Cisco Systems, Switzerland); Stefano Giordano (University of Pisa, Italy); Gregorio Procissi (Università di Pisa, Italy); Fabio Vitucci (W.I.N. - Wireless Integrated Network, Italy)

1:00 PM - 2:00 PM

Lunch break

2:00 PM - 3:40 PM

S2: Architectures and Protocols
Chair: Stefano Giordano (University of Pisa, Italy)

TCP Kikolo for Performance Improvement in High-speed Networks in presence of Packet Losses
Paul Kiryowa (University of Trento, Italy); Fabrizio Granelli (University of Trento, Italy); Dzmitry Kliazovich (University of Luxembourg, Luxemburg)

Design and Modeling of Communications System for Interoperable Positive Train Control
W. Pam Siriwongpairat (Meteorcomm, USA); T. Kee Himsoon (Meteorcomm, USA)

Throughput Analysis on a Scheme of Product Codes for ARQ Protocol
Prajit Paul (Asansol Engineering College, Asansol, West Bengal, India); Asok Kumar (Asansol Engineering College, Asansol, West Bengal, India)

Performance Evaluation of the DCCP Protocol in High-Speed Networks
Carlos Froldi (State University of Campinas, Brazil); Nelson L. S. da Fonseca (State University of Campinas, Brazil); Carlos Papotti (UNISAL, Brazil); Daniel A. G. Manzato (State University of Campinas, Brazil)

A Characterization of Resource Allocation in LTE Systems Aimed at Game Theoretical Approaches
Luca Anchora (IMT of Lucca, Italy); Luca Canzian (University of Padova, Italy); Leonardo Badia (IMT Lucca Institute for Advanced Studies, Italy); Michele Zorzi (Università degli Studi di Padova, Italy)

3:40 PM - 4:00 PM

Coffee break

4:00 PM - 5:40 PM

S3: Physical Layer Enhancements
Chair: Harry Skianis (University of the Aegean, Greece)

A New Channel Simulation Model for Fast Moving Terminals
Qian Liu (University at Buffalo, USA); Deepika Balla (SUNY-Buffalo, USA); Chang Wen Chen (State University of New York at Buffalo, USA)

Matrix-based Orthogonal Polynomials for MIMO Transmitter Linearization
Mehdi Vejdani Amiri (University of Calgary, Canada); Seyed Aidin Bassam (University of Calgary, Canada); Mohamed Helaoui (University of Calgary, Canada); Fadhel Ghannouchi (University of Calgary, Canada)

Patterns in the RSSI Traces from an Indoor Urban Environment
Nicholas M. Boers (University of Alberta, Canada); Ioanis Nikolaidis (University of Alberta, Canada); Pawel Gburzynski (Olsonet Communications Corporation, Canada)

Power Saving in Multiuser Adaptive Modulation Transmission
Saud Althunibat (University of Jordan, Jordan); Nizar Zorba (University of Jordan, Jordan); Harry Skianis (University of the Aegean, Greece); Christos Verikoukis (Telecommunications Technological Centre of Catalonia, Spain)

Improved Tolerance to the Combined Effect of In-Band Crosstalk and Chromatic Dispersion in Partial DPSK Systems
Dwight Richards (College of Staten Island, USA); Sriharsha Kota Pavan (RSoft Design Group, USA); Jigesh K. Patel (RSoft Design Group, USA); Enrico Ghillino (RSoft Design Group, USA)

7:30 PM - 9:00 PM

Workshop Dinner

Lester's Diner
Coconut Creek
4701 Coconut Creek Pky
Margate, FL 33063



Saturday, December 4

9:00 AM - 9:45 AM

Roundtable about CAMAD: the past and the future
Fabrizio Granelli (University of Trento, Italy)
Nelson L. S. da Fonseca (State University of Campinas, Brazil)
Michael Devetsikiotis (North Carolina State University, USA)

9:50 AM - 11:30 AM

S4: Modeling and Simulation Tools
Chair: Christos Douligeris (University of Piraeus, Greece)

Flow Classification Using Clustering and Association Rule Mining
Umang Chaudhary (North Carolina State University, USA); Ioannis Papapanagiotou (North Carolina State University, USA); Michael Devetsikiotis (North Carolina State University, USA)
BEST PAPER AWARD WINNER

Dimensioning Telstra's WCDMA (3G) Network
Bruce Northcote (University of Adelaide, Australia); Nick Tompson (Telstra, Australia)

Performance evaluation of TCP Noordwijk over satellite systems for fixed and mobile services
Francesco Belli (University of Rome "Tor Vergata", Italy); Michele Luglio (Univ. of Rome Tor Vergata - Dip. Ing. Elettronica, Italy); Cesare Roseti (University of Rome Tor Vergata, Italy); Gianluca Savone (University of Rome Tor Vergata, Italy); Francesco Zampognaro (Univeristy Tor Vergata, Italy)

WOPANets: A Tool for WOrst Case Performance Analysis of Embedded Networks
Ahlem Mifdaoui (Isae, France); Hamdi Ayed (Toulouse University/ ISAE, France)

Simulating the Power Consumption of Computer Networks
Ricardo Lent (Imperial College London, United Kingdom)

11:30 AM - 11:50 AM

Coffee break

11:50 AM - 1:30 PM

S5: Sensor and Relay Networks
Chair: Fabrizio Granelli (University of Trento, Italy)

VDTNsim: A Simulation Tool for Vehicular Delay-Tolerant Networks
Vasco N. G. J. Soares (Superior School of Technology, Polytechnic Institute of Castelo Branco, Portugal, Portugal); Farid Farahmand (Sonoma State University, USA); Joel J. Rodrigues (Instituto de Telecomunicações, University of Beira Interior, Portugal)

Efficient target coverage in WSNs with bidirectional communication
Dimitrios Zorbas (University of Piraeus, Greece); Christos Douligeris (University of Piraeus, Greece)

An Information Economy for Single-Service Application Layer Multicast Networks
Mohammad Hossein Rezvani (Iran University of Science and Technology, Iran); Morteza Analoui (IUST, Iran)

Some modeling approaches for client relay networks
Alexander Pyattaev (Tampere University of Technology, Finland); Sergey Andreev (Tampere University of Technology, Finland); Yevgeni Koucheryavy (Tampere University of Technology, Finland); Dmitri Moltchanov (Tampere University of Technology, Finland)

Quadrilateral Landmarks MDS (QLMDS)
Moges Adhena Shumuye (Tianjin University of Technology and Education, P.R. China); Xinghui Zhang (Tianjin University of Technology and Education, P.R. China); Shengzhi Du (University of South Africa, South Africa)

1:30 PM - 1:45 PM

Workshop Closing Session